Young brunette woman with long hair shouting isolated on a white background Nasze nawyki

Czy macie takie dni, że od rana wszystko jest nie tak? Dziecko pobrudziło piątą koszulkę, wylałeś na siebie kawę, a kot właśnie dzisiaj się rozchorował. Masz ochotę zostawić to wszystko za sobą i uciec. Oczywiście nikt się do tego nie przyzna, ale tak mamy ochotę zamknąć drzwi za dzieckiem i kotem, odciąć się chociaż na chwilę. Wyjścia jednak nie ma, trzeba z takim dniem sobie poradzić. Tylko jak?
1. Staraj się nie brać wszystkiego na poważnie, kiedy czujesz, że zbliża się TEN moment, że zaraz wybuchniesz pomyśl sobie o śmiesznym aspekcie tej sytuacji. Na przykład może dziecko robi zabawną minę, może i tak bluzka, którą założyłaś ci nie pasowała, a zresztą to był najwyższy czas, żeby poświęcić trochę czasu kotu 🙂
2. Pomyśl, czy z perspektywy dłuższego czasu, np. roku będzie to miało znaczenie, że się spóźnisz chwilę do pracy, lub weźmiesz dzień urlopu. Wszystko cię wkurza teraz, ale to zaraz minie. Na prawdę, uwierz mi.
3. Przypomnij sobie, co sobie obiecywałaś– nie złościć się bez powodu na dziecko, nie krzyczeć z byle powodu, nie stresować się drobiazgami- to co właśnie robisz?
4. Uświadom sobie, że słaby dzień to wciąż nie to samo co katastroficzny dzień, mogłoby by przecież być dużo gorzej. Proszę przyznaj przecież nic takiego złego w sumie się nie dzieje.
5. Na tyle ile możesz wejdź w codzienną rutynę i uporządkuj przestrzeń wokół siebie– to da ci poczucie kontroli nad sytuacją. A pomoże, chociażby minimalne. Kup po drodze do pracy ulubioną kawę, która zawsze pijesz, poukładaj dokumenty na biurku, przygotuj plan działań na ten dzień.
6. Doceniaj siebie. Spróbuj zobaczyć co udało ci się tego dnia już zrobić, może od rana panuje chaos w twoim domu, ale chociaż wreszcie udało wam się wyjść z domu i dojechać szczęśliwie do przedszkola i do weterynarza. To też jest sukces, zadanie wykonane.
Jeśli nadal masz poczucie, że ten dzień nie jest najlepszy, połóż się wieczorem wcześniej spać, jutro też będzie dzień, na pewno lepszy. Problemy zawsze wydaje się mniejsze z rana.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *