Ja jestem na to za stara… Nasze nawyki

O czym dzisiaj będzie? O rozwijaniu się. Nawet nie o doskonaleniu się we własnej pasji, hobby, ale o tym, żeby uczyć się wciąż czegoś nowego każdego dnia.

Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą.

Harv Eker -

Wiem, że mamy tysiące wymówek. Ja też mam. Jesteśmy zmęczone, nawet wykończone po całym dniu, a tyle jeszcze rzeczy jest do zrobienia. Trzeba przygotować obiad, zająć się dzieckiem, posprzątać. Wiem, ja też tak mam. Ale to tak naprawdę chodzi o Ciebie. O te nawet 15 min poświęcone na czytanie książki, która coś Ci da, na zrobienie kursu online, przerobienie chociaż jednej lekcji, posłuchanie w aucie audiobooka. Wierz mi, da się. Nawet jak wszystko się wali na głowę, to się da znaleźć chociażby 5 min. A jak nie dzisiaj to jutro 20 minut. Warto spróbować.

Satysfakcja z tego, że inwestujemy w siebie i w swoją wiedzę jest ogromna. Nie mów, że masz już 30, 40, 60 lat i nie ma sensu. Jest sens, bo dajesz coś sobie, nie stoisz w miejscu, zaczynasz widzieć świat, pewne rzeczy inaczej. Zawsze jak słyszę, że ktoś mówi, dla mnie to już za późno, to robi mi się niesamowicie smutno. Za późno na co, na życie? Bo życie to ciągły rozwój. Rzeczywistość wokół nas zmienia się tak szybko, że nie ucząc się niczego nowego, po prostu za chwilę nie nadążymy. Nie dajcie się złapać w pułapkę wygodnictwa- ja już wystarczająco wiem i więcej nie potrzebuje.  „Ja się w życiu już uczyłem”- ile razy to słyszycie od innych?  Nie mówię o tym, żeby od razu przerobić cały kurs zarządzania, ale poczytać chociażby trochę o rozwoju osobistym. Może coś Cię zainteresuje na dłużej?

Ludzie, którzy mają wiedzę i zainteresowania są po prostu ciekawsi. Nie dajcie się też zwieść złudnemu poczuciu bezpieczeństwa- jest dobrze, mam jakąś pracę, jakieś życie rodzinne. Ok, masz…tylko co będzie za 10 lat, czy będzie nadal tak samo? Czy nie warto na przykład zacząć uczyć się języka, chociażby podstaw, żeby w przyszłości mieć atut u pracodawcy. Przez 10 lat gwarantuje nauczysz się mówić w innym języku biegle jeśli będziesz przynajmniej 2 razy w tygodniu ćwiczył. Niezła perspektywa, prawda? Tylko nam się nie chce, bo jest nam wygodniej. Mnie też…i zamierzam to zmienić. Kto ze mną?


Komentarze

 1. Ja od wielu osób słyszę, że są za stare na różne rzeczy – mówią to osoby już od 20 roku życia. Ja z rzeczy, którymi się interesowałam od kilkunastu lat, tworzę swoją pracę. Poza tym „czas i tak upłynie” – bez względu na to, czy zdecydujemy się czegoś nauczyć, czy nie;) pozdrawiam:)!

  • bialakartka mówi: Kwiecień 24, 2017 at 8:27 pm

   Celina, masz rację. Smutno to słyszeć, od osób, które mają całe życie przed sobą. Warto podjąć decyzję, żeby się nauczyć czegoś nowego, życie od razu jest bardziej ciekawe. I ta satysfakcja, że robimy coś dla siebie.:)

 2. Hej. Bardzo ważny i wartościowy wpis. Rozwijanie się to również ćwiczenie szarych komórek, które da na starość efekt pod postacią bardziej sprawnego myślenia. Nawet w wieku 60 lat można uczyć się języków, a całe życie warto uczyć się nowych rzeczy. Z reszta to daje wiele satysfakcji.

  • bialakartka mówi: Kwiecień 24, 2017 at 8:29 pm

   Adela, ja uwielbiam takie informacje, że 70-latek właśnie skończył kolejne studia. Oby więcej takich ludzi, którzy chcą ciągle walczyć, ab uczyć się nowych rzeczy. Na pewno tzw. starość przychodzi wtedy później.

 3. Zgadzam sie z Toba w 100% ! Ciagle nalezy sie uczyc, szczegolnie, ze swiat pedzi do przodu. To wlasnie glod nauki zmotywowal mnie do zalozenia bloga, ogarniecia podstaw SEO i wordpressa. Teraz sprawia mi to ogromna przyjemnosc ! Nie wyobrazam sobie, ze bede stala w miejscu, bo moze sie zdarzyc, ze za 20 lat bede musiala prosic swoje dzieci o wlaczenie mi telewizora 🙂

  • bialakartka mówi: Maj 4, 2017 at 3:54 pm

   Monika, ja ciągłe jeszcze ogarniam wiedzę związaną z prowadzeniem bloga. Tyle tego jest 🙂 Ale fajnie, bo to dla mnie coś tak zupełnie nowego, że czuję jakbym wkraczała na zupełnie nieznane lądy. Strach jest, ale na razie idę do przodu. Trzymaj kciuki 🙂

 4. A ja jestem zdania, że ludzie, którzy się rozwijają są wiecznie młodzi 😉

 5. Agnieszka Pohl mówi: Maj 4, 2017 at 11:48 am

  Według mnie nigdy nie jest za późno, by się rozwijać. Życie jest za krótkie na stanie w miejscu i frustrację!

 6. Ja zawsze powtarzam, że za późno to będzie, jak będę stała nad grobem. Uwielbiam się uczyć nowych rzeczy. W wieku trzydziestu kilku lat zaczęłam się uczyć gry na skrzypcach, choć wszyscy pytali po co mi to? Dla przyjemności i satysfakcji 🙂 Świetny blog- tematyka mi bliska i trochę zbliżona do mojej na blogu 🙂

  • bialakartka mówi: Maj 4, 2017 at 3:52 pm

   Aniu, dziękuję 🙂 Ja też uwielbiam ciągle coś czytać, uczyć się, chociaż czasem ktoś spojrzy dziwnie, że mi się chce, bo przecież tyle innych rzeczy na głowie. Ale jestem dumna, że udaje mi się znaleźć chociażby skrawki czasu i nauczyć się czegoś nowego, dzięki temu czuję, że robię coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *